I oktober startade innovationstävlingen Öppna Örebro Län igen, som vi på Nethouse är medarrangör till. (Övriga medarrangörer är Örebro kommun, Örebro universitet, Länsstyrelsen och Handelskammaren.)
Tävlingen går ut på att skapa en innovativ tjänst baserad på öppna data. De inlämnade bidragen bedöms utifrån kriterierna innovationshöjd och nyttopotential. Studenter och elever kan tävla såväl individuellt som i lag. Kravet är att man använder öppna data från Örebro län men man får gärna göra det i kombination med annan data också.
Den 8 oktober hölls en kick off för Öppna Örebro län på Örebro universitet dit ca 150 elever och studenter hade tagit sig för att få reda på mer om tävlingen. Själva tävlingen pågår mellan 8 oktober och 20 november 2014 och avslutas med ett Hackathon. Där kommer också internetprofilen Joakim Jardenberg att tala och man hoppas få dit några professionella utvecklare som kan hjälpa deltagarna att bygga klart sina bidrag.
De som vinner tävlingen får några riktigt fina priser:
Samt att alla deltagare får en diplomering.